سبک روستیک ,

۱۳۹۶/۲/۱۲ سه شنبه
(0)
(0)
سبک روستیک
سبک روستیک
سبک دکوراسیون داخلی روستیک
سبک روستیک، سبکی از معماری و طراحی است که در آن از متریال‌ طبیعی استفاده می‌شود به‌ طوری که تا حد امکان از نظر فرم و بافت به طبیعت نزدیک باشند.

فضای روستیک بیشتر روستایی و نزدیک به طبیعت است و در واقع طبیعت را به داخل خانه دعوت می‌کند و به فرد این امکان را می‌دهد که در داخل خانه مواد طبیعی خارج از خانه را به صورت بی‌واسطه پیدا کند از این رو این سبک بر بنیاد استفاده از مواد طبیعی و خام نهاده شده است سبک روستیک در معماری و طراحی داخلی بیشتر برای ویلا‌ها، عمارت‌های خارج از شهر در کوهستان و دشت و جنگل استفاده می‌شود؛ چرا که این گونه اسکان‌ها در طبیعت هستند و متریال در دسترس، خود به خود متریال سبک روستیک است. ولی لازم به‌ذکر است که به کار گیری این سبک که همواره بر فضایی بی‌غل و غش و بنیادین و بی‌واسطه صحه می‌گذارد، در فضای شهری هم خالی از لطف نیست و می‌تواند در روحیه فرد تأثیر زیادی داشته باشد. 

این سبک در فضاهای ویلایی کاربرد دارد و کوشش آن در به درون خانه کشیدن طبیعت خالص است. البته ساختار خام و نپخته ای دارد و دارای اجزائی ناصاف و کمی زمخت است. مبلمان و وسایل روشنایی گاهاً از کنده درخت، تنه و شاخه ی درختان و الیاف و کنف ساخته می شوند. این سبک در خانه های ویلایی و کوهستانی و روستایی یافت می شود.
انواع سبک روستیک
سبک روستیک آمریکایی
سبک روستیک اروپایی
هرچقدر طراحی فضای مورد نظر خشن ترو دست نخورده تر باشد به سبک روستیک آمریکایی نزدیکتراست  و هرچه پرداخت شده تر و صافتر باشد به سبک روستیک اروپایی مشابه تر می باشد.
متریال در سبک روستیک:
چوب
چوب از بنیادی‌ترین موادی است که در سبک روستیک استفاده می‌شود. هر چه چوب حالت طبیعی و خام تری داشته باشد، برای فضاسازی محیط در این سبک مناسبتر است. کاج از بهترین منابع است چرا که گره‌ها و خلل و فرج آن حالت طبیعی به محیط می‌بخشد. از دیگر درخت‌هایی که در سبک روستیک جلوهٔ بسیار دارد، تبریزی است. می‌توان از تنهٔ تبریزی به طور یک تکه به منظورهای متفاوت استفاده کرد.از چوب می‌توان در طیف وسیعی از وسایل یک فضای روستیک استفاده کرد از جمله مبلمان، در و پنجره، کف، سقف و غیره. استفاده از تیرهای چوبی بلند در سقف، حالتی از خانه‌های قدیمی در دل طبیعت را زنده می‌کند که خود بیانگر این سبک است.
 
سنگ
از سنگ کوه و یا رودخانه می‌توان در جایگاه‌های متفاوتی در یک فضای روستیک استفاده کرد مثلاً می‌توان از آن شومینه ساخت و یا کف یا دیوار‌ها را با آن پوشاند. بافت نخراشیده و نا‌هموار سنگ تأثیر بصری بسیار قوی دارد که احساسی روستیک در فضا ایجاد می‌کند.
منسوجات
پارچه، چه در نقش پرده و چه برای پوشاندن مبلمان می‌بایست از اصول سبک روستیک یعنی سادگی، خام و طبیعی بودن پیروی کند. استفاده از پارچه‌های دست بافت که حالت صنایع دستی دارند، گزینهٔ بسیار مناسبی برای یک فضای روستیک است. استفاده از گلیم و جاجیم و پارچه‌های گونی بافت برای پوشش مبلمان و در جاهایی که نیاز به بافتی ظریف‌تر است، استفاده از کتان پیشنهاد می‌شود. فراموش نشود که چرم همواره گزینه‌ای مناسب از نظر بصری برای استفاده در فضای روستیک است چرا که احساسی برگرفته از طبیعت در فرد ایجاد می‌کند. همچنین استفاده از پوست حیوانات جایگزین بهتری به جای فرش می باشد. 
 
فلز 
فلز چنان چه براق نباشد و جلوه‌ای مدرن و امروزی نداشته باشد می‌تواند در فضای روستیک به درستی بنشیند. استفاده از چراغ‌های قدیمی مشبک از جنس قلع و مس، اجسام تزیینی قلع اندود شده به خصوص دست ساز می‌تواند جلوه‌ای در خور توجه به فضای روستیک ببخشد.
رنگ:
رنگ‌هایی که بیشتر در سبک روستیک استفاده می‌شوند، رنگ‌هایی بر گرفته از طبیعت هستند که شامل پوشش‌های گیاهی متفاوت زمین می‌باشند از جمله توتالیته‌های متفاوتی از سبز، قهوه‌ای، کهربایی و خاکستری و قرمز چرک. 
در صورت تمایل به استفاده از رنگ‌های زنده و اشباع در فضا ، شایسته است، در وسایل جانبی خانه گنجانده شود نه در مواد اولیه مورد استفاده.
ویژگی های کلی این سبک:
ارتباط فضای بیرون (طبیعت) به داخل
جز یکی از گرانترین سبکهاست (به علت منابع محدود سنگ و چوب طبیعی)
عدم وجود ظربف کاری یعنی ساخت روستایی
عمدتا سقف های شیب دار به خاطر وجود برف و استفاده از تیرکهای چوبی ساده در سقف 
پنجره ها معمولا کوچک (به خاطر نفوذ سرما) بوده و کاور می شود،چون در این نوع سبک شیشه به چشم نمی خورد.
پشت پنجره (Shutter) چوبی 
شومینه و دود کش های سنگی
روی نورپردازی مستقیم تاکید می شود و از شمع چندان استفاده نمی شود. 
تخته کوبی عمودی دیوار
سنگ یا چوب و پارکت جداره و کف بدون پولیش 
استفاده شاخ، سر و پوست حیوانات و همچنین گیاهان و ریشه و شاخه درختان
راهرو های غیر خطی
 سبک روستیک
سبک روستیک
نظرات کاربران
*نام و نام خانوادگی
* پست الکترونیک
* متن پیام

بستن
*نام و نام خانوادگی
* پست الکترونیک
* متن پیام

0 نظر