کاربرد فنگ شویی در دکوراسیون داخلی و ارائه 30 راهکار موثر در تغییر حال و هوای خانه شما ,

۱۳۹۶/۲/۱۲ سه شنبه
(1)
(0)
کاربرد فنگ شویی در دکوراسیون داخلی و ارائه 30 راهکار موثر در تغییر حال و هوای خانه شما
کاربرد فنگ شویی در دکوراسیون داخلی و ارائه 30 راهکار موثر در تغییر حال و هوای خانه شما
فنگ شویی چیست؟
عبارت فنگ شویی در لغت به معنای «باد و آب » است ، ولی در واقع به معنای هنر زندگی موزون با محیط می باشد . زمانی که به هماهنگی با تمام اشیای محیط خود دست می یابیم ، زندگی با لطافت بیشتری پیش رفته و رسیدن به اهداف بسیار آسان می شوند. مکان زندگی ما و نحوه ای که اشیای هر اتاق را منظم می کنیم به شکل شگفت آوری بر کیفیت زندگی ما تأثیر می گذارند. بر اساس دیدگاه بسیاری از حکمای فنگ‌‌شویی در چین برقراری شادابی، شادی و سلامت در خانه و زندگی رابطه زیادی با وضعیت خانه، چینش وسایل و آراستگی آن دارد. در حقیقت آنها بر این باورند در خانه‌ای که کدبانوی خانواده اهمیتی به نظم و انضباط چیدمان خانه، بهداشت آشپزخانه و برقراری تعادل در خانه نمی‌دهد، نمی‌تواند محیطی شاد، سالم و پرنشاط را برای اعضای خانواده‌اش فراهم کند. شاید در نگاه اول به نظر بیاید این نکات چندان پراهمیت نیستند و رنگ و بویی خرافی دارند، اما وقتی دقیق‌تر به آنها توجه کنیم، متوجه می‌شویم که در پس هر یک از توصیه‌های طرح شده در فنگ‌شویی رابطه علت و معلولی روشنی میان آراستگی، سلامت و بهداشت اعضای خانواده نهفته است.
ورودی و راهرو ها
اهمیت فنگ شویی داخلی برای اشخاصی که در آپارتمان زندگی می کنند به مراتب بیشتر از اهمیت فنگ شویی خارجی است .زیرا تغیر در ساختمان و محیط خارجی آن به ندرت امکان پذیر است ، در حالی که داخل آپارتمان را می توان به دلخواه تغییر داد. ورودی خانه ها اغلب کمتر مورد توجه قرار می گیرند ،اما آنها خیلی مهم هستند چون ارتباط ما را با جامعه نشان می دهند .به جهان بیرون اعلام می کنند که ما چگونه هستیم و به عنوان یک پل میان جهان بیرون و درون خانه ما عمل می کنند، به همین خاطر تا حد امکان باید مورد توجه قرار گرفته و فارغ از هر گونه مانع در برابر ورود جریان انرژی «چی»، مردم ،فرصت ها و منابع به زندگی ما باشند .
در ورودی باید حتماً به داخل باز شود . درهایی که به خارج باز می شوند باعث پراکنده شدن انرژی شده و از ورود آن به داخل خانه جلوگیری می کنند .
در ورودی نباید مستقیماً به سمت ورودی دستشویی یا حمام باز شود زیرا در سرویسهای بهداشتی تولید انرژی منفی می شود و انرژی مثبت بیرون می رود.
اگر در آپارتمان خود با چنین مشکلی روبرو هستید ، بهتر است در توالت را همیشه بسته نگه دارید و با نصب آیینه ای روی در ، آن را به صورت نمادین پنهان کنید.
راهرو ها برای ردو بدل شدن انرژی است و باید فاقد هر گونه شیئ باز دارنده ای باشد تا انرژی به راحتی در محیط به حرکت در بیاید .
چند توصیه برای ورودی ها و راهروها:
•    در راهرو ها حالتی ایجاد کنید که نشانه بقیه خانه باشد . از آیینه ، روشنایی و اثار هنری یا گل استفاده کنید تا از انرژی استقبال کند و بازتاب مهمان نوازی شما باشد.
•    درخشندگی درب ورودی سبب هدایت انرژی مثبت بیشتری به درون خانه می شود .
•    در راهروهای دراز باید حرکت انرژی به وسیله یک گلدان گل یا یک مانع کند شود و مسیرش شکسته شود تا از اتلاف انرژی جلوگیری شود
•    اگر چندین در به راهرو باز میشود ، تنها یک را که به قسمت اصلی (نشیمن) وارد می شود را باز نگه دارید .
•    نباید به انرژی راه آسان فرار کردن از خانه را داد . پله های گرد یا شیئ درخشان و آیینه انرژی را به درون برمی گرداند
•    برای دست یابی به حداکثر انرژی ، تمیز کردن راهرو ها از انباشتگی و وسایل ریز ، لازم و ضروری است . ورودی خانه همان جایی است که فرد پس از گذشتن از در اصلی خانه در آنجا کفش‌هایش را درمی‌آورد تا برای ورود به خانه آماده شود. بر اساس دیدگاه حکمای چینی اگر ورودی خانه فضایی شلوغ و بی‌نظم داشته باشد امکان برقراری نشاط و حفظ سلامت در آن خانه ناممکن است، زیرا در صورتی که کفش‌ها و دمپایی اعضای خانواده در این محل هر یک در گوشه‌ای قرار گرفته باشد و درهم و برهم جلوی در خانه یا آپارتمان تلمبار شود این مسئله موجب می‌شود تا اعضای خانواده هر بار با منظره‌ای نامناسب و ناآرام روبه‌رو شوند و این به مرور زمان بر میزان نشاط و شادابی آنها تاثیر می‌گذارد .
نشیمن ها
نشیمن های امروزی فضاهای چند منظوره بوده و در واقع عمومی ترین محلی هستند که در آن ها از میهمانان پذیرایی می کنیم و همچنین فضایی خصوصی هستند که در آن ها می توانیم دراز کشیده و استراحت کنیم و یا به تماشای تلویزیون ، حرف زدن و یا مطالعه بپردازیم . آنچه که برای نشیمن جدای از نوع استفاده ای که می کنیم اهمیت دارد ، راحت بودن آن است. سعی کنید تلویزیون را در جایی بگذارید که کمتر مورد توجه قرار گیرد و گرنه توجه شما را جلب کرده و بیش از حد سرگرم آن خواهید شد .
نشیمن جایی است که باید مجموعه اثار هنری و عتیقه های خود را در آن به نمایش بگذارید اما بدانید آنچه که انتخاب می کنید نشانه هایی ، نشانه هایی در مورد شخصیت شما به میهمانان می دهد . پس سعی کنید با دقت و به خوبی انتخاب کنید ، چیزهایی را به نمایش بگذارید که واقعاً دوست دارید چون هر روز مجبورید آن ها را ببینید .
وسایل خانه را طوری در کنار هم قرار دهید تا انرژی به آسانی در اتاق جریان پیدا کند ، از انباشتگی و میزهای زیاد پرهیز کنید . اینجا محل اصلی تجمع و مرکز زندگی خانوادگی است ، جایی که همه زندگی می کنند و برای دوستانتان هم باید کاملاً راحت باشد .در این اتاق است که انرژی پیش از آنکه در بقیه خانه و در میان خانواده پراکنده شود ، جمع می شود .
توصیه هایی برای اتاق نشیمن :
•    در اتاقی که کاناپه در مرکز آن قرار دارد و طوری است که پشت شما به طرف در بوده و شما نمی توانید کسی را که وارد می شود ببینید ، لازم است نوعی ساختار حمایتی در پشت سرتان ایجاد کنید . به عموان مثال یک میز میتواند از افرادی که روی یک کاناپه نشسته و پشت به در اتاق هستند حمایت کند.
•    شومینه معمولاً نقطه مرکزی ایده آل یک اتاق است ، و گرمای آن خوشایند است . قرار دادن آیینه بالای شومینه بر این نقطه مرکزی تأکید می کند ، در عین حال سطح نقره ای براق آیینه پادزهر ملایمی برای گرمای شومینه فراهم می آورد.
•    اتاق را از اثاثیه انباشته نکنید ، دقت کنید که فضای کافی برای گرد هم آمدن افراد باشد .در ضمن در صورت انباشتگی آیینه همه چیز را دو برابر نشان می دهد و این سبب سردرگمی بیشتر در فضا می شود
•    تصاویر مکان هایی را که دوست دارید در آینده از آن ها بازدید کنید ، را نصب کنید . نه فقط آنهایی که در گذشته دوست داشته اید یا آنها را دیده اید.
•    از میزهای دارای رویه شیشه ای پرهیز کنید زیرا دور این میزها نمی توانید به راحتی و با خاطری آسوده با نزدیکانتان گرد هم آیید.
•    صندلی ها را جایی قرار دهید که رو به زاویه تیز یا کنج نباشند ، انرژی در اینجا ممکن است خیلی ناموزون باشد .
•    اگر سقف تیرآهن دارد ، صندلی را مستقیماً زیر آن قرار ندهید . هر کس که به طور مرتب آنجا بنشیند ممکن است دچار سردرد شود.
•    اجازه ندهید تلویزیون بر اتاق مسلط باشد ، بین نقطه مرکزی اتاق و تلویزیون تمایز جدی ایجاد کنید.

آشپزخانه ناهار خوری
نقش آشپزخانه و میز ناهار خوری برای ایجاد و حفظ تندرستی اهمیت فراوانی دارد چون غذایی که می پزیم و می خوریم سبب ادامه حیات می شود . آشپزخانه قلب خانه است . همچنین به خاطر تغذیه جسمی و روحی مهمترین محل در خانه است. مخصوصاً برای شخصی که به پخت و پز در خانه می پردازد . هر گونه مداخله آزار دهنده بر جریان انرژی بر آشپز تأثیر می گذارد . بنابر این باید دقت کنید که محل تهیه غذا در گوشه هایی که در معرض نیروی منفی یک زاویه تند یا قفسه اند نباشد.
در یک حالت ایده آل شما معمولاً در آشپزخانه غذا می پزید و در نشیمن آن را صرف می کنید ، ولی در صورتی که ناچار شوید از آشپزخانه به عنوان ناهار خوری استفاده کنید ، دقت کنید که حتما وسایل را تمیز کنید و پیش از خوردن غذا توجه تان را از تهیه بر گرفته باشید . این کار را می توانید با پوشاندن محیط آن یا با کم کردن نور آن محیط و استفاده از نور متمرکز در بالای میز غذا خوری انجام دهید. اگر کابینت های قفسه ای دارید از انباشتگی درون آن بپرهیزید و توجه داشته باشید که در این نبض خانه باید سادگی و سازمانی شفاف موج بزند.
محل قرار گیری اجاق گاز می تواند تأثیر زیادی روی کیفیت غذا داشته باشد . آشپز بهتر است رو به در باشد ولی اگر این کار اجتناب ناپذیر است ، یک کتری یا لوستر درخشان در مسیر دید قرار دهید تا ورود اشخاص به آشپزخانه را خبر دهد . همچنین نباید اجاق گاز زیر پنجره باشد زیرا انرژی ارزشمند از طریق شیشه ها و دیوار هدر میرود . در حالت استاندارد باید به وسیله ی اجاق ، ظرفشویی و یخچال یک سه گوش ایجاد شود . در انتخاب اجاق برقی یا گازی برای این سه گوش اولویت با اجاق گازی است ، زیرا آتش در اجاق گازی به عنوان طبیعی ترین انرژی بر نوع برقی آن برتری دارد.
حمام
حمام فضایی خصوصی است که اخر شب یا اول صبح با خود خلوت می کنیم ، جایی که باید برای استراحت پیش از خواب در آن احساس آسودگی کنیم و در آغاز روز جدید برای رویارویی با هر چالشی کاملاً تمیز و آماده باشیم . حمام کوچک سبب می شود افق دیدتان گسترش یابد .
حمام محلی برای شست و شو و پاک کردن است پس باید تمیز ، ساده و دارای تهویه مناسب باشد یک حمام خوب علاوه برداشتن یک تهویه مناسب باید در یک گوشه خلوت از خانه و دارای کمترین وسایل باشد و در بهترین حالت باید تا حد ممکن از آشپزخانه دور باشد .انرژی از حمام می گریزد بنابراین نباید در کنار درب ورودی باشد.باید آیینه حمام تمیز باشد و تصویری واقعی را نمایش دهد.
اتاق خواب
اتاق خواب شما مأوا و گوشه خلوتی است که در آن ناگزیر به استراحت و احیای انرژی خود میپردازید .مردم به طور فزاینده در معرض انبوهی از اطلاعات ، به ویژه اطلاعات مربوط به کار ، هستند و این موجب استرس دائمی و فرساینده می شود . بنابراین در پایان یک روز طولانی و پرکار ، چیزی که واقعا نیاز دارید یک گوشه امن است یکی از بزرگترین هدایایی که میتوانید به خود دهید رختخوابی به دور از سر وصدا و هیاهوی بیرون میباشد.
توصیه هایی برای اتاق خواب
•    بهتر است لباس هایی را که در طول روز پوشیده اید را به اتاق دیگری منتقل کنید و یا در کمد لباسی که درب آن کاملاً بسته است ،جا دهید .
•    برای اتاق استراحت نیاز به اشکال نرم و بدون زاویه تند دارید . بهتر است از بالش های نرم ، پرده های پرچین و تابلوهای تزیینی بدون زوایای تند استفاده کنید.
•    بهتر است میان زمان استراحت و کار مرز جدی قائل شوید نباید مسایل مربوط به کار و پرونده یا اسناد کاری را به اتاق استراحت بیاورید زیرا انرژی های منفی و استرس را زیاد میکند.
•    ملاک انتخاب اتاق باید راحتی و آسایش آن باشد نه اندازه آن . مقوله ی رنگ نیز بر روی حس محیط اثر زیادی دارد .همچنین در جایی که سنگ کف سبب سرد اتاق میشود افزودن قالیچه سبب گرما و شادی در محیط می شود .
•    محل تخت خود را به دقت تعیین کنید ، طوری باشد که دید خوبی از در داشته و پشت سرتان به جای فضای باز یا پنجره ، دیوار محکمی باشد.
•    اگر پشت شما به در است با نصب آیینه بر دیوار روبرو مشکل را حل کنید
•    تخت خواب های دارای قاب های فلزی امواج الکترومغناطیسی لوازم برقی را تشدید میکنند ، بهتر است از تخت های چوبی استفاده کنید.
•    اصلاًدرست نیست کسانی که به سختی به خواب می روند اتاق خوابشان رو به غرب باشد ، در حالی که اتاق های رو به طلوع (شرق) برای کسانی که بیدار شدن برایشان سخت است ایده آل می باشد.
اتاق بچه ها
اتاق بچه ها باید ساده ، راحت و مملو از نشانه ها و امکاناتی برای خیالپردازی باشد ، فضاهایی برای پرورش خویشتن و لذت از سرخوشی و آسودگی خاطر دوران کودکی. بچه ها در دوران رشد به سرعت تغییر می کنند ، بنابراین روشن است که آن ها نیاز دارند که این روند در محیط اطرافشان نیز بازتاب پیدا کند . دست کم هر دو سال یک بار باید اثاثیه را دوباره بچینید و آرامش اتاق را تجدید کنید .
کودکان همچون دیگران نسبت به رنگ ها ، شکل ها و تصاویر واکنش نشان می دهند ، و شما باید این را بپذیرید .زیرا آنها با شم قوی خود می دانند چه چیزی برایشان خوب است و چه چیزی بد .
توصیه هایی برای اتاق کودکان
•    کودکان شما باید احساس کنند که بر چگونگی آرایش اتاقشان کنترل دارند ، این برای تصمیم گیری در زندگی آینده تمرین خوبی است .
•    در محل بازی وجود منحنی ها ، عروسک ها و میز خلاقیت کودکان را افزایش می دهد
•    در صورت امکان کودکان سنین مختلف را از هم جدا کنید تا به همدیگر وابسته نشوند . تنها بودن به آن ها کمک می کند تا حس استقلال و اعتماد به نفس را در خود رشد دهند.
•    کلید چراغ خواب یا آباژور در کنار تخت شان باشد تا در صورت لزوم از آن استفاده شود
•     یک آیینه تمام قد دور از تخت کودک نصب کنید تا به کودک کمک کند اعتماد به نفس خود را افزایش دهد
•    از تخت خواب های طبقه ای تا حد امکان اجتناب کنید زیرا یک کودک نزدیک سقف قرار دارد و دیگری در قسمت پایین در فضایی تنگ قرار گرفته است.
نظرات کاربران
*نام و نام خانوادگی
* پست الکترونیک
* متن پیام

بستن
*نام و نام خانوادگی
* پست الکترونیک
* متن پیام

0 نظر