راهکارهای موثر در بهبود دکوراسیون داخلی ,

۱۳۹۶/۲/۱۶ شنبه
(0)
(0)
راهکارهای موثر در بهبود دکوراسیون داخلی
راهکارهای موثر در بهبود دکوراسیون داخلی
اصول طراحی داخلی در قسمت های مختلف ساختمان 
نشیمن،نهارخوری،پذیرایی
در نشیمن افراد به راحتی تحت تاثیر ظاهری شیک و دوست داشتنی فضاهای روشن و دلباز قرار میگیرند امکان ساخت چنین فضایی طبق محاسبات معماری در آپارتمانها و محیط های بزرگ که زیبا طراحی شده اند بسیار زیاد است با این حال میتوان با حذف یا جابجایی درست دیوارها و یا ادغام فضاها ابعاد یک خانه کوچک را بزرگ جلوه داد.
چیدمان ساده برای فضای کوچک شما مناسب است از رنگ بندی های خنثی یا ضعیف استفاده کنید می توانید یکی از دیوارها را با رنگ تند نقاشی کنید یا فقط روی یکی کاغد دیواری استفاده کنید. اگر دوست دارید از کاغذ دیواری ها یا پارچه ها ی طرح دار استفاده کنید،دقت کنید همه ی آنها رنگ مشابه داشته باشند.
اگر فضای نشیمن شما کوچک هست میتوانید آن را با روش های گوناگون وسعت دهید و از فضاهای دیگر استفاده کنید مثلا با گسترش آن و ادغام با فضای پذیرایی و ناهار خوری فضای بزرگی ایجاد کنید.میتوان از شومینه قفسه،جاکتابی و یا حتی نیمکت یا میز بلند برای تقسیم فضا استفاده کرد.قفسه هایی که دیواره پشتی ندارند از هر دو طرف قابل استفاده اند و مانع عبور نور نمی شوند.از شیشه های ساده طرح دار و یا آجرهای شیشه ای به طور مجزا و یا در ترکیب با مصالح دیگر در دیواره استفاده کنید تا هم فضا را جدا کند و هم نور را از خود عبور دهد.تغییر در اندازه کف اتاق شامل سطوح بلند برای استراحت و سطوح کوتاه برای نشستن فضا را به زیبایی تقسیم میکند.
تعداد وسایل را به حداقل برسانید ،تعداد وسایل زیاد باعث شلوغ نشان دادن فضا میشود.از مبلمان راحت و بزرگ استفاده کنید.کاناپه های بزرگ و راحت و داشتن تعدادی پشتی و نیز انداختن قالی و فرش شرایط خوبی را برای ایجاد فضایی صمیمی مهیا میکند.سعی کنید طوری صندلیها را بچینید که صمیمیت  نزدیکی بیشتری بین شما ایجاد شود.میز های گرد برای گپ دوستانه و هنگام صرف غذا مناسب ترند و نیز میزهای بیضوی فضا را لطیف و دوستانه می کنند.اگر به وفور مهمانی میگیرید میزی شیک و صندلیهایی راحت بخرید تا مهمان هنگام نشستن احساس راحتی کند.
تلفیق فضای آشپزخانه و غذا خوری و نشیمن محیطی مناسب برای دور هم گرد آمدن اعضای خانواده در طی روز را فراهم میکند. اگر آشپزخانه مجزایی دارید می توانید با قرار دادن چند صندلی راحتی در آن فضایی راحت و دنج فراهم کنید.
رنگ 
در نشیمن از رنگ و پارچه برای هماهنگی با وسایل مختلف استفاده کنید.با کمی رنگ بندی ساده حداکثر سه رنگ ظاهر وسایل را ساده و آرام نشان دهید.از رنگ آمیزی خنثی و پارچه های نرم استفاده کنید.برای حفظ آرامش و آسایش و هماهنگی از رنگ ها و مواد طبیعی برای مصالح استفاده کنید و تعداد اشیا را به حداقل برسانید.در مبلمان از یک رنگ و طرح استفاده کنید و وسایل را با آنها هماهنگ کنید.
رنگ های فضای نشیمن را می بایست براساس رنگ های طبیعی موجود در اتاق انتخاب نمود،در مرحله اول باید رنگ کف فضا،شومینه،آجرها یا کارهای سنگی را مورد توجه قرار داد و از تضاد قوی میان سیاه آمیخته های تیره و روشن پرهیز کرد.چرا که تضادها باعث جلب توجه میشوند و چون معمولا چنین فضایی را به مطالعه ،استراحت،گوش دادن به موسیقی، گفتگو و تماشای تلویزیون اختصاص می دهیم،میل نداریم هیچ موردی موجب پریشانی حواس ما گردد.بهتر است پرده هایی را انتخاب کنید که تضاد کمتری با رنگ دیوار همجوار خود داشته باشند.برای رنگ مبلمان،قالیچه ها و رویه صندلی ها از درجاتی تیره تر از رنگ دیوارها استفاده کنید.برای جدا کردن محیط های مختلف از تمایز دادن در رنگ ها استفاده کنید،تغییرات ضعیف و تمایز شدید رنگی را به کار گیرید.
در اتاق ناهارخوری قرمز بسیار شگفت انگیز به نظر میرسد.رنگ قهوه ای شکلاتی در دکوراسیون بیشتر مورد استفاده قرار میگیرد.قهوه ای هیچ وقت از مد نمی افتد.زیبایی این رنگ بستگی به هماهنگی آن با سایر وسایل است.این که در کنار صورتی چرک یا زرد و یا سفید قرار بگیرد ظاهری متفاوت پیدا میکند.قهوه ای در ترکیب با این رنگها گرم کننده است و ثبات را میرساند.اکثر چوب ها رنگ قهوه ای را خوب به خود میگیرند.
چیدمان وسایل
هنگامی که وسایل اتاق نشیمن را میچینید مبلمان را در دسته های کوچک و جدا دور هم بچینید،طوری که هر قسمت مخصوص کار خاصی باشد،مثلا برای سطح کار خود از وسایل لوکس و برای استراحت از وسایل نرم استفاده کنید.اگر مبلمان و وسایل رنگارنگ دارید و میخواهید آنها را استفاده کنید و اگر وسایل تان قدیمی است پس زمینه را طوری انتخاب کنید که رنگ آن را جذاب تر کند.
در چیدمان یک روش ساده انتخاب مرکز توجه یا نقطه تمرکز برای فضا است ،این نقطه در واقع مرکز ثقل اتاق است،وسایل باید درست در مقابل  این نقطه مهم چیده شوند به این ترتیب شما باید مراحل زیر را انجام دهید:
1.باید نقطه تمرکز را انتخاب کنید.شومینه، پنجره بزرگ، یا میز تلویزیون و چیدمان وسایل و مبلمان را در اطراف آن انجام دهید این نقطه تمرکز باید به دیوار تکیه داشته باشد.
2.صندلی و مبلمان را بیش از حد از یکدیگر دور نگذارید تا مهمانان شما بتوانند به راحتی با یکدیگر صحبت کنند.
در خانه های امروزی که اکثرا کوچک هستند چیدمان وسایل در آنها مشکل است به همین جهت بهتر است با قرار دادن ماهرانه مبلمان،دیواری طبیعی میان دو بخش ایجاد کنید ،با قرار دادن کاناپه یا یک جفت صندلی به طوری که پشت به محل غذاخوری باشند و نیز با قرار دادن یک پاراوان می توانید دو بخش را از هم جدا کنید.برای مشخص کردن و جدا کردن هر قسمت از قالیچه های کوچک و مناسب استفاده کنید.مبلمان باید جوری قرار بگیرد که رسیدن و نشستن بر روی آنها به سادگی امکان پذیر باشد.
در اتاق پذیرایی چیدمان باید به گونه ای باشد که انگیزه و شور و شوقی برای گفت و گو ایجاد نماید.مبلمان در پذیرایی باید به گونه ای چیده شود که با فاصله از دیوار و روبه روی هم باشند.
کف سازی نشیمن
 کف نشیمن با سنگ ،سرامیک و یا پارکت فرش میشود.جنس و پوشش هایی که برای کف فضای نشیمن استفاده میشود می باید با جنس و رنگ دیوارها و آنچه که به عنوان دکوراسیون از آن یاد میشود هم خوانی داشته باشد.
کف اتاق پذیرایی باید ضمن راحتی طرح شما را کامل کند.از آنجایی که بعضی مهمان ها با کفش وارد میشوند به دلیل مسایل بهداشتی بهتر است از سنگ یا سرامیک و یا پارکت استفاده کرد.سنگ و سرامیک علاوه بر بزرگ بودن،باید دارای رنگ روشن باشند تا درز بین آنها تجمع آلودگی نشود.اگر میخواهید مبلمان یا وسایل بیشتر دیده شوند بهتر است کف را روشن انتخاب کنید.توجه داشته باشید که کف فضاهایی که باهم در ارتباط هستند باید با هم همخوانی داشته باشند.
نورپردازی
به طور کلی برای نورپردازی در محل کار و فعالیت ،نور فراوان و برای استراحت ،نور کم استفاده میشود.در بیشتر اتاق های نشیمن نور پس زمینه ی عمومی ،حاصل چراغ های پایه آزاد است که اغلب به شکل چراغ رومیزی در دو طرف یک کاناپه یا بر روی میز عسلی به کار گرفته میشوند.میتوانید با قرار دادن یک جفت چراغ دکوراتیو در دو طرف قفسه های کتابخانه یا استفاده از چراغ های رومیزی زیبا جلوه ای جذاب برای دکوراسیون نشیمن خود به وجود آورید.همچنین باید توجه داشت که استفاده از نور طبیعی در این فضا ها اهمیت زیادی دارد و درمورد نور مصنوعی بهتر است از نور مخفی نیز بهره ببرید زیرا استفاده از نورهای مخفی در ایجاد آرامش این فضا مناسب به نظر می رسد.
در فضای غذاخوری زمانی که اقدام به نصب یک لوستر آویزی درست در بالای میز غذاخوری می کنید،توجه داشته باشید که ارتفاع آن به اندازه کافی پایین باشد که کاملا سطح میز را روشن کند ،اما نباید نور آن خیره کننده باشد و سبب آزار چشم افراد شود تا کسانی که برای صرف غذا دور میز نشسته اند نتوانند یکدیگر را به آسانی مشاهده کنند.همچنین میتوانید بالای میز ناهارخوری یک جفت منبع پرتو باریک تعبیه  کنید تا تابشی لطیف و پرحس و حال بر مرکز آن داشته باشید.
نور فضای پذیرایی باید آرامش بخش باشد.سعی کنید نور حالت لایه لایه داشته باشد.منابع نور را طوری قرار دهید که تشکیل یک مثلث را بدهند تا از رسیدن نور به همه جا مطمئن شوید.چراغ های رومیزی که نور را به پایین منعکس میکنند و نور آرک،افراد را تشویق به نشستن و استراحت می کنند.از نورپردازی به شکلی که منبع نور در دید باشد خودداری کرده و نور را به صورت یکنواخت ایجاد کنید.وجود نور طبیعی از اهمییت زیادی برخوردار است.با نورپردازی مناسب میتوان عیب و نقص محیط را پوشانید و احساس آرامش و امنیت ایجاد کنید.
آشپزخانه
در طراحی آشپزخانه باید به چهار کاربرد اساسی توجه کرد:انبار: یا همان محل نگه داری مواد،لوازم و ظروف.آماده سازی غذا: محل و سطحی که مواد برای طبخ آماده میشوند و کارهایی همچون شستشو، خرد و مخلوط کردن مواد در آنجا صورت میگیرد.صرف غذا : محل مصرف غذا که میتواند بر روی کانتر آشپزخانه باشد.
مثلث آشپزخانه
مثلث کار یا همان مثلث آشپزخانه شامل فضایی است که بین سینک و یخچال و گاز ارتباط برقرار میکند. به طوری که این وسایل سه راس مثلث را تشکیل می دهند.مقدار مطلوب طول میان 3.6 متر تا 6.6 متر است.در طراحی بهتر است از چرخش درون مثلث، به ویژه میان سینک و گاز اجتناب کنید.این ها بهتر است با یک کابینت ممتد به هم متصل شوند.این کار باعث میشود که فاصل حمل دیگ های سنگین پر از مایعات میان این دو کاهش یابد.
مدل های چیدمان آشپزخانه
1.مدل آشپزخانه یک دیواره: این نوع مدل راه حل بسیار خوبی برای آشپزخانه های کوچک است زیرا همه چیز روی یک دیوار نصب میشود.اجاق گاز و ظرفشویی در آن فضا طوری کنار هم قرار میگیرند که فضایی در هر طرف آنها برای آشپزی باشد.
2.مدل گالی: این مدل مناسب برای آشپز های حرفه ای است که در آن کابینت ها در اطراف و راهرو در وسط قرار میگیرد.این طرح برای آشپزخانه های رستوران ها و مکان هایی که محدودیت فضا دارند مناسب است.
3.مدل ال شکل و شبه جزیره ای: مدل ال شکل به صورت ال مانند طرحی را ارایه می دهد که نصفی از فضای آشپزخانه برای میز نهارخوری خالی میماند و شما میتوانید از میز غذاخوری مناسبی در این مکان استفاده کنید.
4.مدل یو شکل: این مدل در انواع آشپزخانه ها مرسوم است که فضای انبار و کار زیادی میدهد و برای دیگر کارها فضا محدود میباشد.در این طرح باید سعی شود در دو گوشه خیلی فضا هدر نشود.نصب کابینت های بزرگ و استفاده از آنها برای وسایلی که چندان مورد استفاده نمیباشد برای گوشه های کار مناسب است.
5.مدل کابینت های دور پیچ: در این روش کابینت ها دور تا دور فضا قرار میگیرند اگر فضای آشپزخانه به حد مناسب بزرگ باشد میتوان میز ناهار خوری را در وسط قرار داد.
6.مدل آشپزخانه جزیره ای : در این روش یکی از عناصر مثلث کار در وسط قرار میگیرد.اگر در آشپزخانه یک جزیره ی مرکزی وجود داشته باشد ،نورهای پایین تاب در بالای آن قابل استفاده است.
رنگ در آشپزخانه
برای این محل رنگ هایی را انتخاب کنید که تحرک بخش باشند.بدین منظور تمرکز خود را روی رنگ های گرم انتهای طیف معطوف کنید.این رنگ ها باعث هوشیاری میشوند.برای رنگ آمیزی سطوح مسطح آشپزخانه میتوان از رنگ هایی متضاد استفاده کرد.این کار باعث انعکاس نور بیشتری میشود.
 نورپردازی در آشپزخانه
با توجه به تغییر ساختار آشپزخانه های امروزی نسبت به گذشته،ما در بخش هایی از آشپزخانه که اغلب محل انجام کار محسوب میشود به نور کافی نیاز داریم. مانند سطح روی گاز ،سینک و سطوح روی کابینت ها که برای آماده سازی وسایل آشپزی و مواد غذایی مورد استفاده قرار میگیرند.علاوه بر نیاز به روشنایی در این اماکن، فضای کلی آشپزخانه نیز باید از نور کافی برخوردار باشند.استفاده از لامپ های هالوژن متحرک و سیستم های نور خطی درزیر کابینت بسیار مناسب هستند.نور کافی برای سطح گاز را هود ها به راحتی توسط چراغ فراهم میکنند.در بالای سینک ها هم نیاز به چراغ هست تا در شب نور کافی بدهند.
حمام
در حمام ها باید بهترین امکانات و طرح ها را مهیا کرد.تمیز و شاداب بودن جسم ارتباط تنگاتنگ با سالم ماندن روح و روان آدمی دارد.
نکاتی در دکوراسیون حمام و سرویس ها
1.اگر حمام کوچکی دارید از سرامیک هایی به رنگ سفید و بژ یا زرد و کرم بسیار روشن استفاده کنید تا نور منعکس شده و فضای حمام بزرگ تر به نظر آید و اگر با کمبود جا مواجه بودید یک دوش را جایگزین وان حمام کنید.
2.اگر کف پوش حمام از سرامیک سفید و روشن است بهتر است دیوار به رنگ قرمز،زرد یا آبی باشد.استفاده از پوشش دیواری طرح دار نیز محیط حمام را دنج و گرم میکند.استفاده از رنگ مورد علاقه در حمام سبب آرامش و به وجود آمدن انرژی در شما میشود.
3.برای از بین بردن بوهای نامطبوع و رطوبت در حمام از پنجره یا هواکش استفاده کنید.
4.برای جلوگیری از سر خوردن در حمام از پادری پلاستیکی و سرامیک با بافت ناهموار استفاده کنید.
5.استفاده از حوله های طرح دار و پوشش دیواری نقش دار،محیط حمام را به جایی دنج و گرم تبدیل میکند.
6.استفاده از آینه برای بزرگ جلوه دادن و تمیزتر جلوه دادن حمام بسیار مناسب است.
7.استفاده از کابینت چوبی به رنگ تیره حس القای گرمای حمام را بیشتر میکند.
8.تمام وسایل داخل سرویس ها از جمله کاشی،شیر آلات و حتی سطل زباله به دلایل مسایل بهداشتی بایستی رنگ روشن داشته باشند.
9.اصولا در فضای توالت برعکس حمام از وسایل گرمازا استفاده نمیشود زیرا این فضا باید خنک باشد.
10.در حمام ها جنس دیوار ها تقریبا محدودیتی ندارند به شرط اینکه بادوام و ضد آب باشند.
11.بهتر است در اطراف وان و زیر سینک روشویی از کفپوش های دولایه حاوی لایتکس استفاده شود.این کفپوش ها توسط لایتکس زیرین به کف حمام نصب میشوند و لایه ی بیرونی که دارای بافت ناهموار است میزان سر خوردگی را کم میکند.
12.درمورد پوشش سقف بهتر است از رنگ روغنی که مقاوم در برابر آب و قابل شستشو میباشد،استفاده شود.
13.بهتر است در حمام ها نقش کاشی دیوار و کف یکسان باشد و اگر کف پوش از سرامیک سفید و یا روشن پوشیده شده است بهتر است رنگ قرمز،زرد و آبی را برای ردیف هایی بین آنها انتخاب کنید.
14. اگر حمام بزرگی دارید بهتر است از رنگ های تیره برای کوچکتر نشان دادن و گرمتر نشان دادن استفاده کنید.
15.سایر رنگهای مناسب حمام تمامی رنگهای روشن و متوسط آبی،فیروزه ای آبی-سبز یا سبز را شامل میشود.این رنگها نماد عناصر طبیعی و تداعی کننده ی تازگی و طراوت ،آب و فضاهای باز هستند.
عناصر مهمی که در خلق یک حمام زیبا و بی نقص وجود دارد عبارت است از : کفپوش مناسب، پوشش دیواری، هواکش با قدرت مناسب برای تخلیه بخار، وسایل گرما زا ،کابینت هایی برای قرار دادن حوله و دیگر لوازم جانبی ،انواع بافت ها و رنگ ها.
حمام ها دو نوع روشنایی لازم دارند: روشنایی کلی و روشنایی کاری
برای روشنایی کلی یک چراغ سقفی مرکزی یا چراغهای کم نور توکار تعبیه شده در سقف به همه جا نور کافی میرسانند.
برای روشنایی کاری در حمام ها و دستشویی ها نصب چراغ کار برای کارهایی مثل اصلاح و آرایش کردن لازم است برای این منظور چراغ دیواری دربالا و یا دو طرف آینه نصب میکنند.

اتاق خواب ها
یک اتاق خواب خوب اتاقی است که احساس آرامش را منتقل کند ومکانی برای استراحت وشارژمجدد بعد یک روز کاروفعالیت باشد.اولین فاکتورهایی که در اتاق خواب به چشم میرسد،رنگ دیوارها،کفپوش وتختخواب است پس باید آنها را به گونه ای رنگ بندی کرد که در اولین نگاه حس آرامش را منتقل کند.
چگونه فضای اتاق خواب را بزرگتر نشان دهیم
1.در فضای اتاق از کمدهای آینه دار استفاده کنید،برای انعکاس منظره ی بیرون آینه را درست مقابل پنجره قرار دهید.آینه میتواند یک فضای تاریک اتاق را بزرگتر نشان دهد.
2.سعی کنید از رنگ های روشن برای فضای اتاق ها استفاده کنید.
3.برای اتاق ها کاغذ دیواری با طرح ونقش ظریف انتخاب کنید.
4.اتاق را با طرحهای ساده کفپوش نمایید.
5.وسایل خود را با هماهنگی بچینید تا اتاق خیلی شلوغ نشود.
6.از انتخاب رنگ های تندی مثل نارنجی وقرمز تند به مقدار زیاد خودداری کنید چون این رنگ ها دیوار ها را به ظاهر به هم نزدیک میکنند و فضای اتاق را کوچک مینمایند.رنگهای روشن وشادی مثل آبی کم رنگ وسبز روشن فضا را بزرگتر نشان میدهد.
رنگ های مناسب برای یک اتاق خواب 
هنگام طراحی رنگ یک اتاق خواب بهتر است از انتخاب رنگ های درخشان پرهیز کنیم چرا که ممکن است هنگام استراحت این رنگ ها  آزار دهنده به نظر برسند،اما چنانچه رنگ های زنده را بیشتر میپسندید سایه های مختلف رنگ آجری در کنار کرم های غنی و سیاه میتواند انتخابی مناسب باشد.رنگ های گرمی چون طلایی،نارنجی ها،قرمزهای پرمایه وآجری های بکار رفته در طرح های سنتی شرقی عاملی مهم در ایجاد نمایی با شکوه وگرم در یک دکوراسیون هستند.در مقابل دکوراسیون های سنتی دکوراسیون های تک رنگ قرار گرفته اند که با بکارگیری تنالیته های مختلف یک رنگ فضایی آرام و یکنواخت را پدید می آورد.
نورپردازی اتاق ها
نورپردازی به طور کلی به چهار صورت انجام میشود: نورپردازی کلی،تاکیدی،کاربردی ودکوراتیو.
توجه داشته باشید بهترین نورپردازی استفاده از نورطبیعی است وبهتر است محل تختخواب به گونه ای انتخاب شود که پنجره در سمت راست آن قرار گیرد.برای نورپردازی اتاق، ترکیبی از نورپردازی کلی وکاربردی متناسب با سن،موقعیت،تحصیلات،کار و همچنین شیوه ی زندگی لازم است.به یاد داشته باشید بهترین نوع نورپردازی،نورپردازی انعطاف پذیر وقابل کنترل با استفاده از دیمر است.با این وسیله میتوانید متناسب با شرایط وزمان های مختلف میزان نور مورد نیاز خود را در اتاق به وجود آورید. مهمترین چراغ و نور در اتاق ها چراغ هایی است که در کنار تختخواب است.میتوان با استفاده از منابع نور رشته ای در زیر کمد یا خود تختخواب افه ی شناور بودن به وجود آورد.چنین نوری به ویژه به عنوان نور شب از اثر گذرای خاصی برخوردار است. و نیز میتوان جلوی گنجه ها و کمدها را با منابع پایین تاب کم ولتاژ مخفی روشن کنید.
نورپردازی کلی ونورپردازی محاسبه شده را میتوان با کمک وسایل نورپردازی سقفی مانند لوستر تامین کرد.با استفاده از چراغ های دیواری در کنج ها و قسمت هایی بسیار نزدیک به سقف یک نورپردازی کلی خوب را بدون اینکه فضای زیادی اشغال شود برای اتاق خواب خود تدارک ببینید. کنج ها وگوشه ها فضاهای مناسبی هستند تا با استفاده از لامپ های فلورسنت در آنجا فضا را روشن ودر مصرف انرژی برق هم صرفه جویی کند.کلید چراغ ها را درکنار در ورودی اتاق قرار دهید تا به هنگام وارد شدن وهمینطور خارج شدن از اتاق بتوانید چراغ ها را روشن و خاموش کنید.کلید چراغ ها را علاوه بر کنار در،کنار تختخواب هم بگذارید.بدین ترتیب شما دیگر نیازی به این ندارید که برای خاموش کردن چراغ ها از تختخواب بیرون بیاید.برای نورپردازی فضای کار در اتاق خواب یک چراغ رومیزیی استاندارد وخوب میتواند برای روشن کردن سطح میز بسیار مفید باشد.اگر میز کار شما فضای محدودی دارد،یک چراغ زمینی تطبیق پذیر میتواند همان کار را انجام دهد.
نکاتی در رابطه با طراحی اتاق والدین
1.مبلمان اتاق را تا حد ممکن راحت و ساده انتخاب کنید.
2.بر روی میزهای کنار تخت یا بر روی میز توالت شمع های معطر قرار دهید.
3.از تخت های داری سایبان استفاده کنید وحریر های زیبا برای آن انتحاب نمایید.
4.از پارچه های مخملی و حریر قرمز رنگ،آلبالویی یا رنگ هایی با مایه قرمزاستفاده کنید.
5.بر روی تخت کوسن های نرم وزیادی قرار دهید.
6.از عود وسایر خوش بوکنندها استفاده کنید.
در مورد رنگ در اتاق خواب والدین بهتر است سفید آمیخته های ملایم و ملیحی را چون سرخابی،گلبهی،لیمویی کم رنگ،ارغوانی ملایم وصورتی برگزینید،چرا که رنگ های گرم وآرامش بخشی هستند.
در مورد نورپردازی اتاق والدین بهتر است به هیچ عنوان از نورهای درخشان و خیره کننده استفاده نکنید.میتوانید از چراغهایی با نور قرمز ملایم یا صورتی برای آرامش بیشتر استفاده کنید.
نکاتی در رابطه با طراحی اتاق کودک
باید توجه کرد برای کودکان اشکالی که از ترکیب سه شکل خالص هندسی (مربع،مثلث و دایره) ایجاد شده باشند بیشتر از شکل واقعی اشیا جذابیت دارند. میز کار،میز بازی و تخت خواب کودک باید ترجیحا از مواد و وسایل طبیعی (چوب) تهیه شوند نه از مواد مصنوعی زیرا کودک به طور مداوم در تماس مستقیم با این وسایل میباشد.
رنگ های شاد مشتمل بر سه رنگ اصلی (زرد،قرمز،آبی)و رنگ های مکمل آنها (سبز،نارنجی،بنفش)بیش از رنگهای ترکیبی مورد توجه کودکان است.اتاق خواب نوزادان را بهتر است با رنگهای ملایم و پاستلی آرایش کنیم.اتاق خواب کودکان خردسال و نوجوانان را نیز میتوانیم با رنگهای شاد و پر انرژی تر زینت دهیم.برای سنین بالاتر،درجاتی از طیف های آبی و سبز دارای ارجحیت می باشند.برای چنین اتاقی نباید از رنگهای تیره استفاده کرد.به نور اتاق توجه خاصی داشته باشید تا بچه ها به هنگام مطالعه دچار خستگی چشم نشوند.باید نور اتاق کودک ملایم و غیر مستقیم باشد.برای این کار باید از نورهای بازتابی و پخش شونده استفاده شود تا چشم کودک آزرده نشود.یادتان باشد در مکانی که اختصاص به فعالیت کودک دارد نوری جداگانه تعبیه کنید و حتما از نورهای تضعینی هم در دکور کودک بهره ببرید.

 
نظرات کاربران
*نام و نام خانوادگی
* پست الکترونیک
* متن پیام

بستن
*نام و نام خانوادگی
* پست الکترونیک
* متن پیام

0 نظر
طراحی شده توسط شرکت طراحی سایت و سایت ساز آنلاین یوتاب - فروشگاه ساز اینترنتیطراحی شده توسط شرکت طراحی سایت و سایت ساز آنلاین یوتاب - فروشگاه ساز اینترنتی