مهمترین اثرات گچبری در معماری ایرانی ,

۱۳۹۷/۱/۲۳ پنج شنبه
(0)
(0)
مهمترین اثرات گچبری در معماری ایرانی
مهمترین اثرات گچبری در معماری ایرانی
در زمان اشکانیان سفید کردن دیوارها با گچ تکمیل گردید. در ابتدا برای پوشش دیوارها و همچنین جلوگیری از رطوبت حاصله که باعث آسیب رسیدن به دیوارها میشد از خشت استفاده می‌کردند، اما در همان دوره برای تزیین دیواره‌ها از گچ استفاده میشد. زیرا خشتی بودن دیواره سبب میشد تا دیواره ها ظاهری زیبا به خود نگیرند و سفید کردن دیوار باعث کاهش زشتی آنها میشد، در دیگر دوره ها از جمله دوره ساسانی تزیین دیواره های سنگی و آجری توسط گچ تاثیرات مفید وقابل توجهی را در پی داشت.از دیگر عوامل استفاده زیاد از گچ‌کاری درمعماری ایرانی این است که کار با گچ، نسبت با کار با مصالح دیگر بسیار راحت و ساده بوده و همچنین قیمت آن نیز ارزان می باشد و همچنین میتوان درمصرف وقت و انرژی نیز صرف جویی کرد به خاطر همین، در دوره اشکانی و ساسانی استفاد از گچ در بیرون و داخل بناها بسیار زیاد شد .آثار به وجود آمده که درآن ظرافت و تیره گی و روشنایی های بسیار دقیق که سبب شد تا استفاده از گچ خیلی زیاد مورد توجه ایرانیان قرار گیرد، پس از گرویدن به اسلام در دوره سلجوقی و تیموری نیز دوباره هنر گچ بری مورد استفاده قرار گرفت از اثار ان دوره میتوان محراب الجایتو در مسجد جامع اصفهان اشاره کرد که در آن هنر گچ بری به نهایت اوج خود رسیده است.
بیشتر بخوانیم: ایده های خلاقانه برای دکوراسیون داخلی خانه

گچبری در ایران

استفاده از گچ بری در دکوراسیون داخلی خانه

برای تزیین سقف خانه بیشر از گچ بری استفاده می شود . گچ بری نیز همانند دیگر هنرها دارای سبک های مختلفی می باشد واز گچ بری های ساده در خانه هایی که دکوراسیون داخلی آن به صورت مدرن و مینیمال است مورد استفاده قرار می گیرد . ولی گچ بری هایی که دارای ریزه کاری های بیشتری هستند بهتر است برای خانه هایی که دکوراسیون داخلی ان به صورت کلاسیک است مورد استفاده قرار گیرد.

رنگ های مختلف برای گچ بری ها

اگر سقف خانه شما به صورت کلاسیک است باید حتما از رنگ طلایی برای رنگ آمیزی ان استفاده کنید، زیرا قرار گرفتن رنگ طلایی و رنگ سفید زمینه، باعث می شود تا خانه شما ظاهری لوکس وکلاسیک به خود بگیرد . اما لازم نیست همه جزییات گچ بری را طلایی رنگ امیزی کنید. شما می توانید با استفاده از طرح های خلاقانه و همچنین استفاده از رنگ های خاص به زیبا ترین حالت ممکن به رنگ آمیزی بپردازید.
گچ بری تنها برای سقف نیست بلکه میتوان از آن برای قسمت های دیگ خانه نیز استفاده کرد برای مثال سر در ورودی ها، درهای منزل، اشپزخانه، راه پله ها و همچنین میتوان پایه ستون ه ارا نیز در این امر گنجاند.

چگونگی استفاده از گچ بری لوکس در آشپزخانه

در آشپزخانه نیز میتوان از گچ بری کلاسیک استفاده کرد .اگر میخواهید دکوراسیون اشپزخانه شما به صورت کلاسیک باشد. بهتراست برای زیبا دیده شدن ان از گچ بری لوکس در آن استفاده کنید .از این روش می توان برای دیده نشدن هودها استفاده کرد زیرا هود باعث میشوند ظاهر اشپزخانه خوب دیده نشود.
بیشتر بخوانیم: موثرترین راهکارها در دکوراسیون داخلی(قسمت اول)

چگونگی استفاده از گچ بری در سقف حمام ها

از گچ بری ها در دیگر فضای خانه نیز میتوان استفاده کرد، بیشتر افراد به دلیل ترس از رطوبت موجود داخل حمام، استفاده از گچ بری در داخل حمام امتناع میکنند زیرا همان گونه که میدانیم رطوبت باعث از بین رفتنه گچ می شود . اما گچ بری هایی وجود دارد که از لایه های محافظ و کمی براق در آن استفاده شده است که باعث می شود فضای داخل حمام جذاب و جالب دیده شود .
 عنوان*
گچبری در ایران
 گچبری در ایران
گچبری در ایران
 گچبری در ایران
گچبری در ایران
 گچبری در ایران
گچبری در ایران
نظرات کاربران
*نام و نام خانوادگی
* پست الکترونیک
* متن پیام

بستن
*نام و نام خانوادگی
* پست الکترونیک
* متن پیام

0 نظر